Специјална едукација и рехабилитација и инклузивно друштво
(Руководилац: доц. др Миа Шешум)
СПЕЦИЈАЛНА ЕДУКАЦИЈА И РЕХАБИЛИТАЦИЈА И ИНКЛУЗИВНО ДРУШТВО
децембар 2023 – децембар 2024. године
Инклузивно друштво представља идеал коме стреми већина савремених друштава, укључујући и наше. У складу са тим настојањем, у последњих 15 година сви сектори друштва су обавезани на инклузивност законским регулативама Републике Србије, као и усвојеним и верификованим међународним правним актима. Иако се актерима креирања и функционисања инклузивног друштва могу сматрати сви његови чланови, укљученост стручњака из области специјалне едукације и рехабилитације у спровођење и унапређење процеса грађења, подржавања и јачања инклузивности друштва је од суштинског значаја.
Данас можемо сведочити различитим, често супротстављеним, уверењима и искуствима професионалаца, породица и самих ученика о задовољству применом, током и постигнутим исходима инклузивног образовања. Уједно, питање инклузије често се, неоправдано, своди на дискусије о образовању деце и ученика са ометеношћу уместо наглашавања чињенице да је реч о грађењу свеобухватног система који обезбеђује равноправност свима, те су питања инклузије даровитих ученика или ученика чија се различитост не може обухватити ометеношћу углавном у другом плану. С обзиром на различита гледишта и ставове према овом питању, одговорни смо према свима њима, да их и даље чинимо видљивим кроз научноистраживачки рад, како бисмо постигли најбоље за кориснике, њихове породице и целокупну друштвену заједницу.
Имајући у виду значај друштвене инклузивности као вредности којој се тежи и место специјалних едукатора и рехабилитатора у њеном осмишљавању и примени, Факултет за специјалну едукацију и рехабилитацију ће на предлог Одељења за сурдологију реализовати једногодишњи пројекат на тему специјалне едукације и рехабилитације и инклузивног друштва. Циљ пројекта се односи на спровођење научних истраживања на тему унапређења инклузивног образовања и његових исхода, као и на сагледавање и унапређење статуса специјалне едукације и рехабилитације у овом процесу. У складу са наведеним, на седници Наставно-научног већа Факултета за специјалну едукацију и рехабилитацију која је одржана 25.12.2023. године, донета је одлука о покретању једногодишњег пројекта Факултета под називом ,,Специјална едукација и рехабилитација и инклузивно друштво“ и за руководиоца је именована доц. др Миа Шешум.
Ток пројектних активностиTоком календарске 2024. године истраживачи ће анализирати теме које се односе на основе инклузивног друштва и образовања, на стварне могућности за примену инклузије у различитом условима и на различитим стадијумима образовања, као и оне у вези са кадровским и материјалним захтевима и ресурсима. Од значаја су и теме које се тичу програма едукације, а на располагању су учесницима образовног процеса у циљу савладавања додатних неопходних компетенција за рад у инклузивном окружењу и теме које отварају простор за унапређење, редефинисање и јачање улоге специјалних едукатора и рехабилитатора као кључне и носеће професије у домену ометености. Истраживачке теме дотаћи ће се и питања превентивног и интервентног рада у ситуацијама вршњачког насиља у контексту инклузивног образовања, ставова наставника према томе да ли имају могућност да изађу у сусрет различитим образовним потребама, затим академских и професионалних постигнућа ученика који су (били) укључени у инклузивно образовање на различитим нивоима школовања, њихових социјалних компетенција, ваннаставних активности, могућности остваривања права у различитим областима живота, и уопште, квалитет њиховог живота.
Предвиђено је да се резултати презентују на националном научном скупу, у децембру, 2024. године, а радови у целини објаве у зборнику радова са скупа националног значаја.
Руководилац пројекта
Доц. др Миа Шешум